Unverified

Ministry of Social Politics sociologist physically harasses Iraqi woman

23:47 Apr 21 2016 Eskişehir, Odunpazarı, Eskişehir, Central Anatolia Region, Turkey

Description
In Eskisehir, a sociologist who works for the Ministry of Social Politics physically harassed an Iraqi refugee woman. She reported him to the police station and got arrested, then released by the court pending trial.

[Full article TR]

Eskişehir'in Yeni Bağlar Mahallesi'nde biri 3, diğeri 8 yaşında olan 2 çocuğuyla birlikte oturan Irak uyruklu R.S.A., polis merkezine başvurarak evine denetim amacıyla gelen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli sosyolog İ.A.'nın kendisine elle cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürdü. R.S.A. tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde geçen 25 Ocak'ta yaşandığını öne sürdüğü suçlama ile ilgili şu iddialarda bulundu:


"İki çocuğumla evde oturduğum sırada kapı çalındı. Kapıyı açtığımda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli olduğunu söyleyen bir şahıs vardı. Ben kendisini daha önceden tanıdığım için içeriye davet ettim. Rutin işlemleri yapacağını düşündüm. Bana eşimle ilgili sorular sormaya başladı, eşimden ne zaman ayrıldığımı, tek başına nasıl yaşadığımı, ev kirasının ne kadar olduğunu sordu. Daha sonra odalara bakmak istedi. Ben evin bir odasında d

olap kapağını açtığım esnada birden kendisini arkamda hissettim. Bu arada elleriyle taciz etti."
R.S.A., ben taciz olayının aynı gün iki kez tekrarlandığını ve görevlinin daha sonra tekrar gelecğini söyleyince tedirgin olduğu için şikayette bulunduğunu anlattı.


Şikayet üzerine gözaltına alınan İ.A. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Suçlamaları kabul etmeyen İ.A. ifadesinde "Ben kadının eşinin o evde yaşayıp bunlara maddi destek sağladığından şüphelenmiştim. Bu konuda sorular sordum, olumsuz cevapladılar. Ancak böyle bir konuda araştırma yapabileceğimi kestirmiş olmalılar ki kadın bu görevden alınmam maksadı ile bu iftirayı atmıştır. Ben kesinlikle kadının iddia etiği gibi bacaklarını okşamak, ellerini tutma gibi eylemlerde bulunmadım" dedi.


Sosyolog İ.A. hakkında 'Basit cinsel saldırı' suçundan Eskişehir 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Tercüman olmayınca R.S.A. ifade veremedi. Tutuksuz sanık İ.A. da önümüzdeki duruşmada ifade vereceğini söyledi. Duruşma 9 Mayıs tarihine ertelendi.
Credibility: UP DOWN 0
Leave a Comment
Name:
Email:
Comments:
Security Code:
13 + 4 =

Additional Reports

ASAM Sakarya

13:05 May 04, 2016

Sakarya, Adapazarı, Sakarya, Marmara Region, Turkey, 112.01 Kms

ASAM Afyon

13:06 May 04, 2016

Afyonkarahisar, Afyon (merkez), Afyonkarahisar, Aegean Region, Turkey, 112.41 Kms

Güveççi camp

11:31 May 01, 2016

Güveççi, Emirdağ, Afyonkarahisar, Aegean Region, Turkey, 116.74 Kms

Bursa repatriation centre

16:51 May 01, 2016

Bursa, Osmangazi, Bursa, Marmara Region, Turkey, 132.23 Kms

ASAM Bursa

12:45 May 04, 2016

Bursa, Osmangazi, Bursa, Marmara Region, Turkey, 132.23 Kms